Herbata czarna – rosyjska mieszanka Samovar Tea
Dzisiaj herbata jest najpopularniejszym napojem bezalkoholowym w Rosji. Nasza mieszana, czarna herbata nie powinna mylona być z pochodzącą z dawnych czasów herbatą Gruziya. Oparta jest na starej rosyjskiej recepturze i doskonale nadaje się do serwowania z samowaru. Bardzo aromatyczna, a jednocześnie delikatna herbata z bardzo lekką, paloną nutą.
Sposób parzenia:
3-5 minut 100 ° C, 4-5 czubate łyżeczki / 1 litr
herbata rosyjska
Herbata kojarzy nam się z Chinami, Sri-Lanką czy Indiami. Najpopularniejsze gatunki jak Ceylon, Assam, Earl Grey czy Yunnan zna każdy miłośnik herbaty. Tymczasem jeszcze w XIX w bardzo popularna była rosyjska herbata. Pierwsze wytwórnie herbaty rosyjskiej powstały w okolicach Petersburga. Jedną z najpopularniejszych rosyjskich herbat był koporski czaj, koporska herbatka – pochodzi od miasteczka Koporie. Herbata z fermentowanych liści wierzbówki kiprzycy, była drugim towarem eksportowym carskiej Rosji – po rabarbarze, przed konopiami, futrami i złotem. Europejczycy kochali ten smak, woleli wierzbówkę kiprzycę od liści Camellia sinesis. Sukces wierzbówki kiprzycy przeszkadzał plantatorom w Indiach, rozpuszczono więc plotkę o fałszowaniu produktu białą glinką, co miało być szkodliwe dla zdrowia. Była to nieprawda ale niestety zła sława rozprzestrzeniła się szybko czym zakończyła rynkowy sukces rosyjskiej herbaty. Nawet obecnie jest bardzo ciężko kupić tradycyjną rosyjską herbatę taką samą jaką produkowano na masową skalę jeszcze 100 lat temu. Obecnie mianem „rosyjskiej herbaty” nazywa się mieszanek herbat czarnych chińskich, indyjskich, ze Sri-Lanki czy nepalskich ale specjalnie przygotowanych pod zaparzanie z samowaru.
herbata rosyjska z samowaru
Samowar – urządzenie do przygotowywania herbaty. Sam samowar to dość nieskomplikowane urządzenie, które jednak na pierwszy rzut oka może odstraszać każdego kto nie miał z nim nigdy styczności. Klasyczna konstrukcja składa się ze zbiornika na wodę, przez który przechodzi pionowo rura na węgiel drzewny, z rusztem u dołu. W dolnej części zbiornika samowara znajduje się kranik do spuszczania wody, a u góry miejsce na czajnik na esencję. Przygotowanie herbaty w samowarze jest charakterystyczne głównie dla ludów rosyjskich i irańskich. Herbata przygotowana w ten sposób kusi jednak swym intensywnym aromatem i smakiem, a cała procedura warzenia dodaje charakteru zmieniając prozaiczną codzienność w tajemniczą przygodę.
właściwości czarnej herbaty:
herbata czarna zmiejsza ryzyko udaru
Już cztery filiżanki herbaty dziennie obniżają ryzyko udaru mózgu aż o 20 proc. Antyudarowe właściwości herbata zawdzięcza katechinie, która działa przeciwzapalnie. Na tym nie kończy się dobroczynny wpływ herbaty na mózg. ,
czarna herbata wspomaga układ odpornościowy
Wzmacniające właściwości zawdzięcza obecności przeciwutleniaczy, które są pewnego rodzaju tarczą obronną dla organizmu. Substancje te chronią również przed oddziaływaniem wolnych rodników, zmniejszając ryzyko uszkodzeń komórek i materiału genetycznego.
herbata zmniejsza ryzyko i hamuje rozwój nowotworu
dobroczynne polifenole chronią przed chorobą nowotworową płuc, skóry, żołądka, wątroby, jelita grubego, prostaty. Badania sugerują również, że herbata może wspomagać terapię nowotworu,
herbata przeciwdziała chorobom układu krążenia
Regularne picie herbaty przyczynia się do obniżenia ciśnienia (zasługa teaniny) i spadku poziomu złego cholesterolu we krwi. Polifenole (przeciwutleniacze) obecne w herbacie spowalniają procesy starzenia, chronią przed zawałem serca,
czarna herbata chroni zęby
Regularne picie zielonej herbaty (oczywiście z niewielką ilością cukru, a najlepiej bez) wzmacnia zęby i zmniejsza ryzyko próchnicy. Właściwości te zawdzięcza obecności fluoru i wapnia oraz katechinom, które uniemożliwiają bakteriom „przyczepianie: się do powierzchni zęba,
herbata otencjalnie chroni przed cukrzycą
herbata czarna posiada wysokie poziomy polisacharydów, które mogą zmniejszyć absorpcję glukozy. Dzięki temu czarna herbata może chronić przed cukrzycą.
herbata czarna podnosi poziom energii i zwiększa koncentrację
Herbata czarna zawiera kofeinę (od 15 do 70 mg kofeiny na kubek, w porównaniu do 85–135 mg kofeiny na kubek kawy), która na kilka godzin zwiększa energię, wzmacnia koncentrację oraz podnosi czujność. Efekty kofeiny pojawiają się po maksymalnie około godziny od wypicia herbaty i utrzymują się do pięciu godzin.
Artykuł Herbata czarna – rosyjska mieszanka Samovar Tea pochodzi z serwisu kawa i herbata.