Herbata czarna China Special Golden Organic
Małe plantacje herbaty w Nepalu są częściowo nadal obsługiwane przez tak zwanych „drobnych przedsiębiorców”. Są to firmy rodzinne bez własnych zakładów produkcyjnych. Na wysokości od 1000 do 2000 metrów aromatyczne i delikatne herbaty są produkowane głównie z chińskich hybryd. Ze względu na małą powierzchnię uprawy herbaty dostępne są niestety jedynie w małych ilościach. Łagodna i bardzo aromatyczna herbata liściasta z zachwycającymi, średniej wielkości dobrze rozbudowanymi liśćmi. Herbata pierwszorzędnej jakości, delikatna, aromatyczna z lekką słodyczą. Ładny liść z niezwykłą ilością tipsów.
Składniki: chińska czarna organiczna herbata Special Golden
Sposób parzenia:
3-5 minut 100 ° C, 4-5 czubatych łyżeczek / 1 litr
herbata czarna
Herbata czarna powstaje z zielonych liści herbaty w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Czarną herbatę zwyczajowo dzieli się na następujące kategorie:
• Pekoe, Orange Pekoe, Flowery Orange Pekoe – różne rodzaje małych liści z górnej części krzewu; według miłośników herbaty to one umożliwiają zaparzenie najlepszego napoju.
• Broken Pekoe, Broken Orange Pekoe – jak wyżej; liście mechanicznie łamane podczas produkcji.
• Souchong – duże liście herbaciane, zbierane z reguły z dolnej części krzewu.
• Pył herbaciany – najgorszy rodzaj „surowca”. Używany do produkcji herbaty ekspresowej.
Najbardziej popularne gatunki czarnej herbaty: assam, yunnan, darjeeling, ceylon. Oczywiście zielone liście znacznie się różnią w zależności od regionu (Chiny, Indie, Sri-Lanka, Nepal, Afryka) jednak napar herbaty czarnej charakteryzuje się jasno lub ciemnoczerwoną barwą o bardzo przyjemnym aromacie. Smakosze podkreślają, że największe właściwości ma herbata liściasta. Czarna herbata zawiera znaczne ilości garbników oraz teinę (odpowiednik kofeiny), karoten (prowitaminę A), fluor, witaminy B1, B2, PP, C oraz P i K. Specjaliści do spraw żywienia przekonują, że oprócz walorów smakowych, herbata ma też działanie lecznicze – poprawia koncentrację, odkaża organizm, zwalcza wolne rodniki, poprawia pracę układu trawiennego, obniża cholesterol a także pomaga w walce z nowotworami.
Herbata czarna legenda:
Według legendy czarna herbatę odkryto przypadkiem, gdy cały ładunek herbaty zielonej zamókł w ładowni statku płynącego do Europy. Właściciel chcąc uniknąć strat wysuszył surowiec i wtedy okazało się, że herbata zrobiła się czarna oraz zyskała zupełnie nowy smak. Współcześnie proces ten ma cztery etapy: więdnięcie, skręcanie, fermentację i suszenie.
Herbata czarna ciekawostki
Prawdopodobnie już ok. 2740 roku p.n.e. herbatę pił ją chiński cesarz Chen Nung. Jednak pierwsze wzmianki o herbacie chińskiej znaleźć można już w V wieku przed naszą erą
Wypicie dwóch filiżanek herbaty dziennie zmniejsza niemal o połowę ryzyko zawału serca
Najsłynniejsze (i zapewne najstarsze) herbaciane okazy rosną w lesie w prowincji Yunnan. Mają ponad 32 m wysokości, zaś ich wiek szacuje się na ok. 1700 lat.
Hodowaną na plantacjach herbatę przycina się do pokroju krzewu, który mierzy ok. 1,50 m, by zbiory były łatwiejsze.
Pierwsze nadające się do zbioru liście pojawiają się po 3-5 latach. Zrywa się je przez cały rok, średnio co 10 dni.
Aromatyzowana bergamotką herbata czarna daje gatunek Earl Grey
Jedna doświadczona zbieraczka liści herbacianych jest w stanie w ciągu dnia zebrać około 30 kg zielonych listków.
Yerba Mate, Lapacho, Honeybush czy Rooibos – choć nazywamy je herbatą – nie mają nic wspólnego z krzewem herbacianym. Ale – podobnie jak z herbaty – robi się z nich smaczny, zdrowy napar.
Herbata przechowywanie
W warunkach domowych przełóżmy herbatę do dobrze zamykanego pojemnika – najlepiej szklanego, porcelanowego czy metalowego. Należy go przechowywać w suchym, przewiewnym pomieszczeniu a herbata zachowa swój oryginalny smak i aromat przez wiele miesięcy. W pojemnikach hermetycznych o wilgotności ok. 4 proc. można ją przechowywać nawet kilka lat.
właściwości czarnej herbaty:
herbata czarna zmiejsza ryzyko udaru
Już cztery filiżanki herbaty dziennie obniżają ryzyko udaru mózgu aż o 20 proc. Antyudarowe właściwości herbata zawdzięcza katechinie, która działa przeciwzapalnie. Na tym nie kończy się dobroczynny wpływ herbaty na mózg. ,
czarna herbata wspomaga układ odpornościowy
Wzmacniające właściwości zawdzięcza obecności przeciwutleniaczy, które są pewnego rodzaju tarczą obronną dla organizmu. Substancje te chronią również przed oddziaływaniem wolnych rodników, zmniejszając ryzyko uszkodzeń komórek i materiału genetycznego.
herbata zmniejsza ryzyko i hamuje rozwój nowotworu
dobroczynne polifenole chronią przed chorobą nowotworową płuc, skóry, żołądka, wątroby, jelita grubego, prostaty. Badania sugerują również, że herbata może wspomagać terapię nowotworu,
herbata przeciwdziała chorobom układu krążenia
Regularne picie herbaty przyczynia się do obniżenia ciśnienia (zasługa teaniny) i spadku poziomu złego cholesterolu we krwi. Polifenole (przeciwutleniacze) obecne w herbacie spowalniają procesy starzenia, chronią przed zawałem serca,
czarna herbata chroni zęby
Regularne picie zielonej herbaty (oczywiście z niewielką ilością cukru, a najlepiej bez) wzmacnia zęby i zmniejsza ryzyko próchnicy. Właściwości te zawdzięcza obecności fluoru i wapnia oraz katechinom, które uniemożliwiają bakteriom „przyczepianie: się do powierzchni zęba,
herbata otencjalnie chroni przed cukrzycą
herbata czarna posiada wysokie poziomy polisacharydów, które mogą zmniejszyć absorpcję glukozy. Dzięki temu czarna herbata może chronić przed cukrzycą.
herbata czarna podnosi poziom energii i zwiększa koncentrację
Herbata czarna zawiera kofeinę (od 15 do 70 mg kofeiny na kubek, w porównaniu do 85–135 mg kofeiny na kubek kawy), która na kilka godzin zwiększa energię, wzmacnia koncentrację oraz podnosi czujność. Efekty kofeiny pojawiają się po maksymalnie około godziny od wypicia herbaty i utrzymują się do pięciu godzin.
Artykuł Herbata czarna China Special Golden Organic pochodzi z serwisu herbaty świata.